Práve ste si kúpili starší dom či byt a chystáte sa na jeho rekonštrukciu? Rekonštrukcia bývania je pomerne rozsiahly projekt. Na jednej strane je predstava nášho vysnívaného domova, na druhej strane samotná realizácia a riešenie problémov, ktoré s rekonštrukciou súvisia.
Súčasťou premeny starého na nové je aj výmena podlahy. Kvalitná, dobre urobená i esteticky pôsobiaca podlaha nám jednoducho dáva pocit istoty a stability. Človek to akosi považuje za niečo prirodzené. Aby však podlaha bola kvalitne urobená, musíme mať rovný povrch, na ktorý sa podlaha kladie. Ak je povrch rovný, čo je ideálna situácia, tak nám stačí položiť podľa typu podlahy podložku pod podlahu a následne inštalovať vami vysnívanú podlahu.
Čo ak je povrch, na ktorom plánujeme inštalovať novú podlahu, nerovný? Pri povrchových prácach zistíme, že po odstránení starého povrchu, napr. linolea či laminátu, nám vlhkosť či voda z potrubia poškodili povrch. Na povrchu sa nachádzajú rôzne praskliny, škáry či vydutia a celý povrch si preto vyžaduje dôslednú povrchovú úpravu.
Aké riešenia sa nám ponúkajú? Pokiaľ sú nerovnosti menšieho charakteru, môžeme použiť na nivelizáciu, čo je vyrovnanie povrchu, samonivelizačné stierky, ktoré zabezpečia finálne vyrovnanie pred kladením samotnej podlahy. Pri nerovnostiach a nedokonalostiach väčšieho charakteru, je vhodné nivelizačnú stierku nanášať vo viacerých vrstvách, čím dosiahneme hladký konečný povrch. Alebo niekedy stačí použiť napríklad cementový poter.
Ak sú nerovnosti zanedbateľné, stačí použiť napríklad obyčajnú penovú podložku pod podlahu. Podložky majú rôznu hrúbku, v rozmedzí od 1,5 mm do 7 mm, sú rôzneho materiálu, takže podľa charakteru nerovnosti si môžeme zvoliť tú správnu. Takže riešenie je pomerne jednoduché.
Na záver len dodáme, že niektoré problémy si dokáže človek vyriešiť sám. Niekedy je však dobré podariť sa s odborníkom. Záleží len od Vás, aký problém potrebujete vyriešiť.